Wirusy przeziębienia, są bardzo zaraźliwe i mogą się przenosić na kilka sposobów:

  • drogą kropelkową w czasie kontaktu z chorym, który – kaszląc lub kichając – rozpyla drobne kropelki wydzieliny dróg oddechowych, zawierające wirusy
  • przez kontakt z zakażonymi przedmiotami; niektóre wirusy mogą przez kilka godzin przetrwać w środowisku, np. na przedmiotach codziennego użytku (na klamkach od drzwi, słuchawkach telefonów, poręczach itp.) – po dotknięciu zakażonego przedmiotu zarażamy się, dotykając ust, oczu lub nosa (dlatego ważna jest higiena rąk w okresie zwiększonej zapadalności na przeziębienia).

Pozostałe przyczyny odpowiedzialne za powstawanie przeziębienia:

  • Wirusy - Przeziębienie rozwija się, kiedy wirusy dostaną się do górnych dróg oddechowych i wywołają miejscową reakcję zapalną. Najczęstszą przyczyną przeziębienia jest infekcja jednym z 99 znanych serotypów wirusów. Ze względu na znaczną liczbę rodzajów wirusów i ich skłonność do ciągłej mutacji, uzyskanie pełnej odporności na przeziębienie jest niemożliwe.
  • Sen - Wśród osób, które śpią mniej niż 7 godzin na dobę, prawdopodobieństwo infekcji w przypadku kontaktu z wirusem było trzy razy większe niż w przypadku śpiących więcej niż 8 godzin na dobę.
  • Witamina D - niski poziom witaminy D w organiźmie jest powiązany ze zwiększoną liczbą zachorowań na przeziębienie. Jednak do tej pory nie określono, czy przyjmowanie suplementów witaminy D zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania.
  • Pora roku - Najwięcej zakażeń występuje w okresie jesiennowiosennym. Choć jak dotąd eksperymenty nie dostarczyły dowodów na to, czy krótkotrwałe wystawienie na zimno lub bezpośrednie chłodzenie organizmu zwiększa podatność na infekcję, implikując jedynie, że sezonowość jest związana ze zmianą ludzkiego zachowania, jak np. zwiększona ilość czasu spędzonego w pomieszczeniach w bliskim sąsiedztwie innych ludzi.

Jak widać przeziębienie może dopaść każdego z nas, właśnie dlatego podstawowym elementem naszej domowej apteczki powinna być Borsucza Maść, która przyniesie ulgę oraz ułatwi oddychanie dzięki czemu przeziębienie przestanie być naszym utrapieniem!

Pudełko borsuczej maści
herbamedicus.pl